PLAN LEKCJI ·   (0-91) 577-13-01 Polityka Prywatności
BIP

z okazji 60-lecia szkoły

wywiady z jej pracownikami

Wywiady siódmoklasistów

Z okazji obchodów 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 uczniowie klas siódmych wcielili się w role dziennikarzy i przeprowadzili wywiady z pracownikami szkoły. Oto niektóre z nich:

Przeprowadziłyśmy wywiad z Panią Marzanną Szczuką, która jest pielęgniarką w Szkole Podstawowej numer 5. Więcej informacji o Jej zawodzie dowiemy się w tym wywiadzie.

– Co należy do Pani obowiązków ?

– Do moich obowiązków należy wykonywanie badań przesiewowych, które przygotowują do badań lekarskich uczniów: pomiar wzrostu, wagi, ostrość wzroku, badanie słuchu, mowy, widzenia barwnego, badanie w kierunku skrzywienia kręgosłupa i postawy ciała. Fluoryzacja zębów , udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej, przegląd czystości uczniów. Współpraca z pedagogiem szkolnym, psychologiem, z kadrą nauczycielską i dyrekcją.

– Czy Pani praca jest trudna?

– Praca pielęgniarki szkolnej jest odpowiedzialna, pielęgniarka musi wysłuchać każdego ucznia, udzielić pomocy, uspokoić. Pielęgniarka powinna umieć nawiązać kontakt słowny z każdym uczniem. W trudnych przypadkach musi zdecydować o wezwaniu pogotowia ratunkowego.

– Dlaczego postanowiła Pani wybrać ten zawód?

– Pracę pielęgniarki jako zawód wybrałam w pełnym przekonaniu, jest to „powołanie” Jak to bywa również w innych zawodach, na przykład: nauczyciel, lekarz, krawiec, ksiądz czy zqakonnica.

– Czy w Pani pracy były jakieś ciekawe przypadki?

– Przed świętami Wielkanocnymi uczniowie przynosili do szkoły bazie kotki do wykonania palm Wielkanocnych. Uczeń włożył sobie bazie kotki głęboko do nosa i uszu. Musiałam je usunąć z pomocą pęsety. Druga historia jest inna. Uczennica przyszła do gabinetu i miała na środkowym palcu dłoni nałożoną płytę CD. Nie mogła sama tego ściągnąć. Z pomocą maści z witaminą A i po długim natłuszczaniu z trudnością, ale udało sie zdjąć płytę CD. Bez urazu palca i bez zniszczenia płyty udało się.

– Ile lat już Pani pracuje w zawodzie pielęgniarki szkolnej?

– W tej szkole pracuje od 1997 roku, czyli dwadzieścia lat.

– Dziękujemy bardzo za udzielenie wywiadu.

Wywiad z Dyrektorem szkoły – panem Włodzimierzem Owczarkiem


Dzień dobry. Dzisiaj porozmawiamy z panią Bożeną Skwirą – nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 5, która odpowie na kilka pytań. Pierwsze pytanie, które chcemy pani zadać to:

Dlaczego wybrała pani zawód nauczyciela?

-Przede wszystkim bardzo lubię dzieci. Maluchy niesamowicie dużo się uśmiechają. Co prawda, jest to dość trudna praca, ale za to bardzo wdzięczna.

-Ile lat pracuje pani w tej szkole? To pierwsza pani praca?

-W tej szkole pracuję już 33 lata, i tak, jest to moja pierwsza praca.

Co skłoniło panią do pracy w SP – 5?

-Jestem absolwentką Szkoły Podstawowej nr 5. Pracę pomogła mi znaleźć moja była wychowawczyni – pani Adamczyk. Gdy rozpoczynałam mój pierwszy rok w tej szkole, wspierali mnie nauczyciele, którzy wcześniej mnie uczyli – czułam się jak w domu.

Pracuje pani w nauczaniu początkowym. Nie wolałaby pani uczyć klas 4-6?

-Na początku mojej pracy byłam wychowawczynią klas 1-4. W 4 klasie uczyłam polskiego, matematyki, geografii i innych przedmiotów. Jednak uczenie młodszych dzieci bardziej przypadło mi do gustu.

Co sprawia pani przyjemność w pracy?

-Jak już mówiłam uśmiech dzieci najbardziej mnie satysfakcjonuje.

-Dziękujemy bardzo za udzielenie wywiadu.