PLAN LEKCJI ·   (0-91) 577-13-01 Polityka Prywatności
BIP

Hanka i Filip laureatami

„Drzewo w literaturze i sztuce” – wojewódzki konkurs plastyczny i literacki

Organizatorem Konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieniu Pomorskim. Konkurs polegał na przygotowaniu w formie plastycznej wizerunku drzewa lub napisaniu wiersza związanego tematycznie z drzewem.

„Drzewo stanowi istotny element świata przyrody. Jest niezwykle ważną częścią życia człowieka, od zawsze towarzyszy mu w rozwoju.

W Piśmie św. bardzo ważną rolę odegrało szczególnie rajskie drzewo „dobrego i złego.” W raju rosło jeszcze jedno drzewo, które miało szczególne znaczenia. To drzewo życia, które stanowi symbol szczęścia wiecznego i jedności z Bogiem.

Drzewo poświęcone bogu pojawia się także w buddyzmie. Święte drzewo to figowiec indyjski. Nazywany jest on ,,Bo” i poświęcony Buddzie.

Skandynawowie wierzyli w istnienie wielkiego drzewa, na którym opierać się miał cały wszechświat. Drzewo to, według podań, miało mieć swe korzenie w ciele olbrzyma. Od zawsze obecne, przewijające się przez kolejne epoki przyjmowało  symboliczne znaczenia. Drzewo jest symbolem drabiny do nieba-kolumny niebiańskiej. To symbol długowieczności ( sekwoja kalifornijska żyje 5 tysięcy lat, eukaliptusy, dęby, baobaby tysiąc lat) wielkości, boskości, królewskości. Drzewo to symbol azylu, schronienia, stałości. Jest siedzibą elfów, duchów, chochlików, krasnoludków, ale również domem dla ptaków, wiewiórek, korników i innych stworzeń. Drzewo jest symbolem wiecznego odradzania się. Kiedy zrzuca liście częściowo umiera, po śnie zimowym budzi się do życia wypuszczając nowe pąki, by znowu po zakwitnięciu wydać owoce. Drzewa wrastają z czasem coraz głębiej w ziemię i wyrastają coraz wyżej ku niebu. Drzewa strzeżone były przez potwory: smoki, węże, lwy, jelenie czy jednorożce. Mnogość symbolicznych znaczeń drzewa obecnych we wszystkich sferach życia człowieka jest tu niemożliwa do przytoczenia…”

III miejsce w kategorii prac plastycznych zajęła podopieczna p.L.Owczarek – Hanna Bytniewska-Judasz, natomiast Filip Paszewski , uczeń p.U.Kościk, zwyciężył w kategorii poezji.

Super, prawda?