PLAN LEKCJI ·   (0-91) 577-13-01 Polityka Prywatności
BIP

w świetlicy tętni życie

nieustannie

Z życia świetlicy – c.d.

04 listopada 2019 r.

    01 listopada corocznie obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, a 02 listopada Dzień Zaduszny. W związku z tymi dniami w świetlicy rozmawialiśmy o tradycjach związanych z obchodzeniem Świąt Zmarłychw różnych krajach. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali, zadawali pytania.

08 listopada 2019 r.

         Wkrótce, bo już w poniedziałek 11 listopada, będziemy po raz 101 obchodzić rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. To bardzo ważne dla wszystkich Polaków Święto. Podczas zajęć świetlicowych dużo czasu poświęciliśmy temu dniu. Odbyły się rozmowy tematyczne, była prezentacja multimedialna, dzieci wykonywały kotyliony w barwach narodowych i rysunki tematyczne. Niektórzy uczniowie popisali się bardzo dużą wiedzą o polskich symbolach narodowych, bo reprezentowali swoje klasy w Szkolnym Konkursie Wiedzy o tej tematyce.

15 listopada 2019 r.

         W realizacji innowacji pedagogicznej, którą prowadzimy w świetlicy w roku szkolnym 2019/2020 przyświecają nam m. in. słowa pani Arety Szpury, autorki książki Jak uratować świat? :  „Nie chcemy, żeby Ziemia stawała się coraz większym Śmieciogrodem. Możemy  pomagać planecie małymi krokami: używając bawełnianych toreb, bidonu zamiast plastikowych butelek, segregując śmieci”.

         Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicy szkolnej właśnie małymi krokami podejmują działania pomagające ratować planetę. W świetlicy stoi dystrybutor, żeby chętni mogli napełniać bidony wodą, pojawiły się przygotowane przez uczniów pojemniki przeznaczone na makulaturę, plastik, kartonowe opakowania, baterie. Do wykonywania prac plastycznych często wykorzystują materiały recyklowane, surowce wtórne lub naturalne, resztki niewykorzystanych wycinanek, ścinki materiałów. Powstają z nich piękne dzieła. Prace uczniów eksponowane są na tablicy na korytarzu szkolnym. Między innymi, zawisły tam plakaty – kolaże zespołów uczniów klas I – III, którzy wykonali je na Ogólnopolski Konkurs „Piątka za segregację! Jestem superbohaterem, bo segreguję odpady”. Konkurs zorganizowany był przez Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

 

27 listopada 2019 r.

         W przyrodzie? Jesień.

W literaturze? „Pani Jesień”:

Przeszedł sobie dawno śliczny, złoty wrzesień…

Teraz nam październik dała pani jesień…

 

Słonko takie śpiące, coraz później wstaje,

Ptaszki odlatują, hen, w dalekie kraje./…/

 

Jeszcze niby ciepło, słonko świeci, grzeje…,

aż tu nagle skądeś wichrzysko zawieje.

 

Chmur wielkich deszczowych nazbiera, napędzi…

tak się pan listopad  nauwija wszędzie…

         … a w świetlicy? Też jesień:)

         Upływa nam pod znakiem intensywnej pracy nad realizacją panu pracy świetlicy i podjętej przez świetlicę innowacji pedagogicznej. Obchodziliśmy Dzień Zdrowego Jedzenia, Dzień Praw Dziecka, Dzień Życzliwości i Pozdrowień, a także Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach tematycznych, oglądali prezentacje multimedialne, wykonywali prace plastyczne.

         Gdy tylko świeci słońce i nie jest zbyt  chłodno, wychodzimy z dziećmi na plac zabaw, żeby jeszcze zaznać trochę radości z pobytu na powietrzu.

29 listopada 2019 r.

 

          Przez cały rok szkolny odbywają się konkursy międzyświetlicowe dla uczestników świetlic. Konkursy organizowane są tak przez szkoły w Stargardzie, jak i w kraju. Nasz świetlica aktywnie we wszystkich  uczestniczy.  Prace plastyczne naszych uczniów zostały zgłoszone na Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny „Kocham Polskę” zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Stargardzie, II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Sport w mojej rodzinie” zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 5 w Koszalinie oraz Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Piątka za segregację!” zorganizowany przez Ministerstwo Środowiska i NFOŚiGW.

         Na Międzyświetlicowy Konkurs „Rymowanka świetlicowa” zorganizowany przez świetlicę Szkoły Podstawowej Nr 1 w Stargardzie zgłosiło  się czworo uczniów i ich rymowanki przesłaliśmy do organizatora.

         Rozstrzygnięty został II Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny „Piękna nasza Polska cała – dla Niepodległej” zorganizowany przez świetlicę szkolną Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie. Uczennice, Zosia Wojciechowska z kl. IIc i Ola Jonczak z kl. Ic, które reprezentowały naszą świetlicę szkolną zajęły w tym konkursie III miejsce i wyróżnienie. Otrzymaliśmy też miłą informację, że Martynka Błaszczyk z IIa oraz jej siostra Wiktoria otrzymały nagrodę za II miejsce  w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym „Kocham Polskę”.

         Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursów dziękujemy za udział w nich i reprezentowanie naszej szkolnej świetlicy na zewnątrz.

         Serdecznie Wam gratulujemy!

Gdy po lekcjach wolny czas mam,

na świetlicę idę sam.

Swoich kolegów spotykam tam

i w szachy z nimi gram.

  • ••

Nie jest to wcale tajemnica,

że najlepsza jest NASZA ŚWIETLICA!

  • ••

Gdy na świetlicy jest dużo dzieci,

to czas każdemu szybko leci.

  • ••

Szkoła to bardzo fajna sprawa,

w klasie są lekcje,

w świetlicy zabawa.

  • ••

Na świetlicę chodzić chcę,

bo tu zawsze fajnie jest!

Można pograć, porysować,

nad lekcjami pogłówkować.

Miło można spędzić dzień…