PLAN LEKCJI ·   (0-91) 577-13-01 Polityka Prywatności
BIP

krok zz krokiem,

krok za kroczkiem....

Grudzień w świetlicy

20 grudnia 2019 r.

 

…Krok po kroku, krok po kroczku,
Najpiękniejsze w całym roczku idą święta, idą święta…

 

           I im bliżej świąt, tym przygotowania do nich w naszej świetlicy stawały się coraz bardziej dynamiczne. Już w pierwszym tygodniu grudnia uczniowie na zajęciach przygotowywali prace plastyczne, z których kilka ozdobiło gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym. I nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że większość prac uczniowie wykonali z wykorzystaniem recyklingu lub upcyklingu. Są to kompozycje z guzików, starych gazet, skrawków wycinanek i tkanin, starych rysunków. Uczniowie w świetlicy przygotowywali też ekologiczne torebki z szarego i kolorowego, powtórnie użytego, papieru, a także pudełka do zapakowania prezentów dla swoich najbliższych. Ozdabiali je własnoręcznie. Nawet dziś na zajęciach świetlicowych trwała jeszcze „produkcja” ozdób choinkowych, stroików, łańcuchów.

            W tym przedświątecznym czasie dzieci wysłuchały kilku opowiadań o Świętach Bożego Narodzenia oraz same wypowiadały się na temat tradycji obecnych w ich domach. Dużo rozmawialiśmy o zwyczajach, o potrawach wigilijnych i świątecznych, o historii choinki, kolęd, bombek, o wypatrywaniu pierwszej gwiazdki, o ubieraniu choinki, o tym skąd się wzięło dodatkowe nakrycie na stole lub zwyczaj dmuchania na krzesło zanim się usiądzie, o składaniu życzeń najszczerszych, o mówiących w noc wigilijną zwierzętach i jeszcze wielu, wielu ciekawych historiach.

            Uczniowie ze świetlicy szkolnej odwiedzili też Kiermasz Anielski zorganizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Dochód z kiermaszu przeznaczony był na zakup niezbędnych akcesoriów dla maluszków. Nikt z kiermaszu nie wyszedł z pustymi rękami. Było biało… pastelowo…  anielsko… 🙂

            A dziś, zanim pożegnaliśmy się życzeniami świątecznymi, słuchaliśmy opowiadań uczniów o ich wczorajszych lub dzisiejszych spotkaniach wigilijnych w klasach, o szkolnych jasełkach, wspólnie też śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Kilkoro uczniów chciało samodzielnie zaśpiewać pastorałkę z podkładem muzycznym. Czuć było klimat Świąt Bożego Narodzenia.