PLAN LEKCJI ·   (0-91) 577-13-01 Polityka Prywatności
BIP

Spotkanie z pisarzem, panem Marcinem Koziołem

Spotkanie multimedialne z lekturą „Skrzynia Władcy Piorunów”

Spotkanie z autorem lektury dla klas 4-6 „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”), jest nie tylko okazją do rozmowy o książce, ale też angażującą lekcją multimedialną.

Niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, łamanie szyfrów i elektryzująca nauka! Wartka współczesna akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji skupimy się na wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączy się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci. Choć może się wydawać, że tak przedstawiony Tesla to wymysł wyobraźni, rodem z literatury science-fiction, to wszystko, co o nim powiemy i przeczytamy – wydarzyło się naprawdę!

Odkrywając tajemnice Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, przeprowadzimy doświadczenie naukowe. Każdy będzie mógł zostać „władcą piorunów”. Poznamy współczesnych bohaterów książki, w tym czternastoletnią Julkę, marzącą o byciu odkrywcą i detektywem, Toma (obdarzonego zdolnością synestezji, czyli „fuzji zmysłów”, która nie jest wymysłem, ale prawdziwym zjawiskiem) i Spajka / Biszkopta – labradora, psa asystującego.
Wspomnimy też o SZTUCE SZYFROWANIA, bo książki z serii „Detektywi na kółkach” uczą… szyfrować i łamać szyfry! Nie zdziwmy się zatem, jeżeli któryś z uczniów zaszyfruje następne wypracowanie!
Na koniec przeniesiemy się na chwilę do Starożytnego Egiptu, śladem młodych detektywów, którzy w drugiej części (wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom powieść pt. „Tajemnica przeklętej harfy”) podczas wakacji trafiają na kolejną niezwykłą naukową zagadkę i jeszcze bardziej niesamowitą historyczną postać…
Aspekt integracyjny
Czternastoletnia Julka – główna bohatera – porusza się na wózku od czasu wypadku. Wcale jednak nie przeszkadza jej to w realizowaniu marzeń o byciu detektywem i odkrywcą. Nie jest to książka o niepełnosprawności, ale niepełnosprawność jest częścią przedstawionej rzeczywistości. Trzeba nauczyć się z nią żyć, ale nie uniemożliwia realizacji marzeń i stawiania sobie wyzwań. Poświęcimy temu fragment spotkania, opowiadając o Julce i labradorze Spajku – psie asystującym o niezwykłych zdolnościach (jego protoplastą jest Spajk Marka Sołtysa, „Szalonego Wózkowicza”). Przy tej okazji przyjrzymy się pracy psa asystującego.

Strona www
Zachęcamy rodziców do odwiedzenia strony www.detektywi-na-kolkach.pl.