PLAN LEKCJI ·   (0-91) 577-13-01 Polityka Prywatności
BIP

TITLE

DESCRIPTION

Z życia świetlicy

08 kwietnia 2020 r.

Witajcie,witajcie!

    W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi zachęcamy wszystkich do kuchennego eksperymentu w naturalne barwienie jajek.

    Możecie dowiedzieć się, jak naturalne barwniki takie jak kapusta, cebula, szpinak, buraki i kurkuma wpływają na zmianę koloru jajka. Efekty końcowe są bardzo zaskakujące, bo kolory jajek zmieniają się czasem niezwykle spektakularnie. Do zabawy w barwienie potrzebujecie: jaj (najlepiej w białej skorupce), buraków (1szt.), cebuli (same łupiny), szpinaku lub pietruszki, kurkumy (2 łyżki), czerwonej kapusty (1 liść), octu (2 łyżki), troszkę dowolnego tłuszczu. Dodatkowo będziecie potrzebować: garnka, wody, łyżki, deski do krojenia i noża. Do garnka należy wrzucić wcześniej przygotowany produkt (np. łupiny cebuli, pokrojony liść kapusty, pokrojony burak), zalać go wodą, dodać ocet i włożyć jajko. Gotujcie wszystko przez kilka minut, wyjmijcie z wody, osuszcie i na koniec, dla pogłębienia koloru i nadania blasku natłuśćcie. Zabarwić jajka można też poprzez moczenie ugotowanych wcześniej jaj w przygotowanym wcześniej z podanych wyżej produktów wywarze. Życzymy udanych eksperymentów:)

    Możecie też wykonać wesołe zajączki, które będą ozdobą na waszym biurku czy parapecie okiennym. Potrzebne materiały: rolki po zużytym papierze, kolorowy papier i klej. Sposób wykonania: rolkę oklejcie kolorowym papierem, wytnijcie uszy, wykonajcie oczy, wąsy i przyklejcie. Zajączek gotowy! Pamiętajcie, że najweselej będzie mu w gromadce zajączków. Powodzenia!

    Może uda się Wam stworzyć kurczaka alb bociana? To będzie Wam potrzebne: żółta włóczka – 3 pęczki (dł. po 15 cm), kulka papierowa (średnica ok. 3 cm), gotowe oczka, dzióbek z bibuły czerwonej. Postępujcie według instrukcji na zdjęciu. Do wykonania bociana potrzebujemy: białych wacików (4 szt.), długiej wykałaczki/patyczka, czarnego papierowego kółka (2 szt.), gotowych oczek,dzióbka z wycinanki, 12 cm kolorowego sznurka. Do dzieła:)

 

Pozdrawiamy Was i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych –

nauczycielki świetlicy

 

20 kwietnia 2020 r.

    Święta, święta i po świętach:) A my, ze względu na pandemię kronawirusa, dalej musimy czekać na możliwość spotkania się w szkolnej świetlicy i  realizacji zaplanowanych na ten rok szkolny zadań. Jak tylko będziemy mogli, weźmiemy się pilnie do pracy. Nasza innowacja „Segregujemy i przetwarzamy, bo o naszą planetę dbamy” też cierpliwie czeka! Może tymczasem spróbujecie zrobić samodzielnie piękne wiosenne drzewko z recyklingu. Do wykonania takiego drzewka potrzebujecie plastikowej butelki (na załączonym zdjęciu jest szklana, ale plastikowa będzie bezpieczniejsza), folii bąbelkowej, taśmy, nożyczek, farb (różne odcienie zieleni) i pędzli. Zatem, do dzieła!
Możecie też zrobić sobie balonowe gniotki. Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 plastikowej butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie trzeba nadmuchać balon, skręcić go i założyć na butelkę. Na koniec wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Wypełniony mąką balon trzeba ściągnąć z butelki, spuścić powoli powietrze, związać  i dowolnie pomalować markerem. Samodzielnie wykonane gniotki to super frajda. Powodzenia w pracy!