PLAN LEKCJI ·   (0-91) 577-13-01 Polityka Prywatności
BIP

wiemy,

jak być bezpiecznymi

Dzień z odblaskiem w naszej szkole.

Dzieci już wiedzą, że na drodze, w ciemności, trzeba być widocznym. Zresztą mają buty, kurtki i plecaki z odblaskami. Gorzej jest z dorosłymi, szczególnie w mniejszych miejscowościach lub na wsiach, gdzie brak ulicznego oświetlenia. Piesi i rowerzyści w ciemnych okryciach są dla kierowców niewidoczni, a jesienią i zimą zmrok zapada bardzo szybko.

Jak ważne jest, by być widocznym na drodze – najwyraźniej należy nadal przekonywać – choć od 2014 roku obowiązuje przepis, nakazujący pieszym noszenie odblaskowych elementów poza terenem zabudowanym.

Przypominamy!

 Zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym – art. 11 pkt. 4a,  każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność.

W 2017 r. po  raz pierwszy w Polsce obchodzono Światowy Dzień Odblasków.

Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień Odblasków” organizowany jest co roku. Udział w wydarzeniu biorą wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej jest w stanie zauważyć pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową i będzie miał więcej czasu na reakcję.

Co roku przyłączamy się do tej akcji. I w tym roku nie mogło nas zabraknąć.

Klasy czwarte na lekcjach techniki robią własnoręcznie zaprojektowane elementy odblaskowe, a cała  społeczność uczniowska ubiera się w kamizelki odblaskowe by pokazać  wszystkim w jaki sposób należy oznakować siebie, byśmy czuli się bezpiecznie na drodze. Szczególnie wtedy, kiedy przekraczamy jezdnię jako piesi.

Pokażmy dorosłym, szczególnie osobom starszym – seniorom, naszym rodzicom, jak dbać o swoje bezpieczeństwo.

Pamiętaj, piesi są ofiarami co piątego wypadku drogowego – nie bądź jednym z nich! Chroń życie, załóż odblask!