PLAN LEKCJI ·   (0-91) 577-13-01 Polityka Prywatności
BIP

Dzień odblasku – bądź widoczny na drodze

W 2021 roku Ogólnopolski Dzień Odblasków przypada na 1 października (PIĄTEK).

Ogólnopolski Dzień Odblasków to akcja informacyjno-edukacyjna polskiej Policji, której celem jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Wszystko po to aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach.
Pomysł przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, w Polsce pierwsza akcja Dnia Odblasków została przeprowadzona w 20016 roku. W 2016 i w 2017 r. Dzień Odblasków był organizowany w grudniu, od 2018 roku akcję przeprowadza się corocznie 1 października.

Najmniejszy odblask jest niezbędnym elementem naszego ubioru w czasie pory jesienno- zimowej. Dzięki elementom odblaskowym pieszy czy rowerzysta jest widoczny z odległości co najmniej 150 metrów. Ta odległość daje kierowcy szansę na wcześniejsze hamowanie lub też podjęcia decyzji o ominięciu osoby w sposób bezpieczny. Akcja Ogólnopolskiego Dnia Odblasków jest przede wszystkim skierowana do grupy Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego, ponieważ to oni są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo podczas poruszania się po drodze. Bez względu na wiek każdy z nas powinien nosić odblaski w trosce o swoje i innych bezpieczeństwo.

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!

I w tym roku nie może Nas zabraknąć. Pamiętajcie – 1  października  każdy uczeń i pracownik szkoły  zakłada  kamizelkę odblaskową lub inny element.

Nie wstydź się załóż odblask i świeć przykładem.