PROJEKT – GODNOŚĆ, WOLNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ

Chcąc włączyć uczniów we wspólne świętowanie 100-lecia polskiej niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok 2018 „Rokiem dla Niepodległej”

Jedną z inicjatyw rocznicowych było zaproszenie szkół do składania wniosków w ramach projektu „GODNOSC, WOLNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ”. Projekt umożliwił dofinansowanie do 10 tys. zł na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Udało się! Jako jedna z 13 szkół w woj. zachodniopomorskiego, nasza szkoła uzyskała dofinansowanie w kwocie ponad 9 tys. zł.

Przed nami realizacja kilku ważnych zadań:

1. Organizacja wystawy edukacyjnej „Drogi do niepodległości”.
  2. Zorganizowanie wycieczki historycznej „Śladami kawalerii i budowniczych II RP” do Grudziądza i Gdyni.
  3. Wyjścia uczniów na lekcje w Sali Tradycji Brygady Wsparcia Dowodzenia w Stargardzie.
  4. Spotkania ze świadkami historii.
  5. Uroczysty koncert „Tobie Ojczyzno”.

Wszystkie zaplanowane działania będą zrealizowane do końca listopada 2018r.

SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII

„Godność, wolność, niepodległość”

Projekt edukacyjny Programu „NIEPODLEGŁA”

16 października uczniowie klasy VIIf i VIIIa spotkali się z wyjątkową osobą. Dlaczego wyjątkową? Otóż niecodziennie zdarza się uczniom uczestniczyć w lekcji historii z osobą, która tak wiele wie o naszej Małej Ojczyźnie i która tak ciekawie opowiadała o swoim życiu     i powojennym Stargardzie, ale również podzieliła się z uczniami swoją historyczną pasją.

Naszym gościem był pan Marian Skwara. Przedstawił wojenne losy swojej rodziny, przyjazd do Stargardu w 1947 roku i pierwsze lata życia w powojennym Stargardzie.

Pan Marian w latach 1950-1956 ukończył szkołę oficerską i był żołnierzem zawodowym. W późniejszym czasie pracował w wielu miejscach, m.in. w Rejonie Lasów Państwowych i Spółdzielni Mieszkaniowej, skąd w 1990r. odszedł na emeryturę.

Przez wszystkie lata pracy zawodowej i już na emeryturze interesował się krajoznawstwem – był działaczem i przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Nasz gość to również kolekcjoner. Interesują go różne dziedziny historii sztuki: filatelistyka, numizmatyka, heraldyka. Jest autorem wielu artykułów i przewodników po Ziemi Stargardzkiej.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć maleńki fragment zbiorów naszego gościa. Były to stare pieczęcie, guziki z ubiorów dawnej szlachty, a także stare wydania Historii Polski, np. z 1918 roku.

Spotkanie było oderwaniem od książkowej historii i ciekawym doświadczeniem nie tylko dla uczniów, ale także nauczycieli.

W czwartek 19 października 2018r. w ramach realizacji programu uroczystych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości- Niepodległa, uczniowie klasy 8a, 8e i 7d odwiedzili stargardzką jednostkę 12 Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze, dzięki współpracy i uprzejmości Dowódcy Jednostki,  przygotowali dla uczniów wiele atrakcji. Rozpoczęło się zwiedzaniem  Sali Tradycji, następny był wykład o patronie 12 Brygady Zmechanizowanej gen. Józefie Hallerze. Po części merytorycznej uczniowie pod opieką żołnierzy zwiedzili teren Jednostki- stanęli w „żołnierskim szeregu” na placu apelowym, odwiedzili park maszynowy, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy nt. kantyny żołnierskiej, czasu pracy żołnierzy i ich zadań, opieki nad sprzętem, hierarchii wojskowej, naprawie i serwisowaniu sprzętu i wielu, wielu innych. To była naprawdę udana wycieczka!:)

Wycieczka historyczna „Śladami kawalerii i budowniczych II Rzeczypospolitej”

Za nami kolejne zrealizowane zadanie z projektu w ramach Programu Niepodległa. Tym razem uczniowie klas 7. I 8. wyjechali na wycieczkę do Grudziądza i Gdyni.

13 listopada odwiedziliśmy Grudziądz, gdzie w latach 1920-1939 szkoliła się polska kawaleria. Mimo, że miasto przywitało nas deszczem, humory dopisywały, a i pan przewodnik zapewnił nam wiele atrakcji. Byliśmy gośćmi w Ratuszu Miejskim, odwiedziliśmy muzeum i podziwialiśmy rozświetlone miasto z wieży Klimek.

Drugiego dnia byliśmy w Gdyni. W Muzeum poznaliśmy historię budowy portu i powstawania miasta. Zwiedzanie Gdyni to również obowiązkowa wizyta na ORP Błyskawica – szczególnie ciekawe doświadczenie dla męskiej części wycieczki. Spacerem po porcie i plaży oraz wjazdem na Kamienną Górę zakończyliśmy naszą wizytę w Gdyni. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Stargardu.

27 listopada miał miejsce w naszej szkole uroczysty koncert zatytułowany „Tobie Ojczyzno”.  Miał on charakter muzyczno-tanecznej podróży przez dziesięciolecia : od lat 20. do czasów współczesnych.

W koncercie oprócz naszych uczniów , wystąpił chór i zespół taneczny z Uniwersytetu III Wieku oraz orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej.

Ten muzyczny wieczór obfitował w chwile wzruszenia, radości i wspólnego śpiewania.

Koncert był też ostatnim wydarzeniem związanym z obchodami 100lecia odzyskania Niepodległości  realizowanym w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość”.